ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО НАВЧАЛЬНИХ МАЙСТЕРЕНЬ

Відповідно до Закону України «Про освіту» власник навчального закладу зобов’язаний забезпечити безпечні умови проведення навчально-виховного процесу, в тому числі і виробничого навчання. Виробниче навчання в професійно-технічних закладах може бути організоване як у майстернях навчального закладу, так і на виробництві, тобто на дільницях, в цехах тощо.
Усі учні, які проходять виробниче навчання, повинні періодично проходити медичний огляд для визначення можливості допуску їх до роботи в навчально- виробничих майстернях.
Приміщення для майстерень розташовують у будівлі, що стоїть окремо, або на будь-якому поверсі, за винятком підвального. Як правило, майстерні, в яких є важкі верстати (токарні, фрезерні, свердлильні тощо), розташовують на першому поверсі.
Площа робочих приміщень повинна бути такою, щоб на одного учня припадало не менше 4м. кв.
„При організації навчання учнів у навчальних цехах, розташованих в умовах діючого виробництва, встановлюються додаткові вимоги: навчальні приміщення розташовують поблизу входу на підприємство з метою уникнення ходіння учнів територією підприємства, підходи до цехів не повинні збігатися з автомобільними трасами. Навчальні цехи забороняється розташовувати поруч зі шкідливими виробництвами або місцями підвищеного шуму.
Підлога приміщень майстерень повинна бути теплою і сухою, з матеріалів, що легко очищуються. Матеріали підлоги повинні бути стійким до механічних ударів, не просочуватись маслами та агресивною рідиною. Якщо підлога в майстерні цементна, то на робочих місцях учнів повинні бути дерев’яні настили.
Відповідно до будівельних норм та правил пожежної безпеки двері майстерень повинні відчинятися назовні.
Температура повітря в майстернях, навіть у холодну пору року, не повинна бути меншою 18-21 °С, в майстернях механічної обробки - 16-18°С. Для створення відповідного мікроклімату на робочих місцях приміщення майстерень обладнують вентиляцією та опаленням. У місцях значного пилівиділення ( токарні верстати для обробки деревини тощо) повинні бути передбачені відсмоктувані з фільтрами. Роботи, при яких можливі виникнення отруйних газів, слід проводити у витяжних складах.
Усі майстерні повинні мати аптечку та медикаменти для надання першої долікарської допомоги, ноші, а також номери телефонів та адреси найближчих лікувальних установ.
Обладнання в майстернях повинні бути розміщене таким чином, щоб організувати безпечну роботу і не заважати руху працюючих у проходах. Все обладнання, що експлуатується (верстати, верстаки тощо), має бути правильно встановлено та надійно закріплено. Дозволяється експлуатувати тільки справне обладнання.
Робоче місце - це зона, обладнана необхідними технологічними засобами, в якій постійно або тимчасово проходить виробнича діяльність учня.
Робоче місце учня має бути організоване таким чином, щоб виключити можливість нещасного випадку. Його треба обладнати спеціальними тумбочками, шафою, інструментальною полицею для зберігання інструменту, захисних окулярів, креслень тощо.

Учні повинні забезпечуватись справним інструментам та індивідуальними засобами захисту (спецодягом, захисними окулярами, распіраторами, протишумовими навушниками тощо). На робочих місцях повинні бути інструкції з безпечного ведення робіт.

Комментариев нет:

Отправить комментарий